Як визначити цінність монети: поради для нумізматів-початківців
У вас у руках монета, яку ви підозрюєте в особливій цінності? Головне - не приводьте її до ладу підручними засобами. Грубі механічні та хімічні методи очищення металу спотворять нюанси зображення і сильно знецінять монету, якщо вона дійсно цінна. А розібратися в цьому допоможуть наші поради.
До кого звернутися по допомогу
Щоб не помилитися, можна скористатися допомогою фахівців і спеціальних сервісів:
1. Монетний каталог. З його допомогою можна ідентифікувати старі монети та дізнатися їхню вартість. Ви можете скористатися нашим каталогом, у якому представлені інвестиційні, пам'ятні та старовинні монети. Так ви зможете не тільки порівняти свій виріб і визначити ціну монети за фото з каталогу, а й інвестувати в надійний і ліквідний інструмент.
2. Сертифіковані оцінювачі. Деякі нумізмати спеціально навчаються оцінювати стан і цінність монет. Вони можуть визначити цінність монети за фото, але для точної оцінки краще показувати сам виріб. Дізнатися контакти фахівців можна у місцевих монетних торговців або на перевірених сайтах.
Як визначити ціну монети самостійно: основні критерії
Рідкість
На раритет монети впливають такі чинники:
1. Число вироблених монет. Наприклад, є золота монета 1943 року "Подвійний Леопард". Сьогодні відомо місцезнаходження лише трьох екземплярів. Це одна з причин, чому вартість одного близько 460 000 фунтів стерлінгів або більше рублів.
2. Місце карбування. Не всі монетні двори карбують вироби загального обігу. Одні створені спеціально для виготовлення пам'ятних монет, а інші мають цікаву історію.
3. Змінений дизайн. Яскравий приклад: монета 5 центів, 1913 рік (нікель). Спочатку зображувалася голова жінки, яка символізує свободу, і римська цифра п'ять. У 1913 році дизайн оновився (голова індіанця і бізон), але помилково було випущено 5 монет з попереднім дизайном, хоча на них вказувався 1913 рік.
4. Вилучення з обігу. Приклад - та ж монета 1913 року. Сьогодні її ціна понад 4 млн доларів.
5. Дефекти карбування. Зазвичай такі монети знищуються, але ті, що якимось чином збереглися, деякі колекціонери оцінюють досить високо.
Датування
Загальне правило: що старша монета, то вища вартість.
Але пам'ятайте кілька моментів:
1. Не на всіх монетах є дати. Сучасне датування монет Європи присутнє з початку XVII століття.
2. Не всі дати вказуються відповідно до грегоріанського календаря. Якщо ваша монета з держав зі своїм обчисленням, скористайтеся конвертером дат для визначення року карбування за нашим календарем.
3. Не всі монети карбувалися в той рік, який на них вказано. Наприклад, срібні долари з Америки, що датуються 1804 роком, насправді карбувалися в 34-му і 35-му роках того століття, це були пробні монети.