Verification: f083323ee408c793

Брак монети

Категорії
Зміст
  1. Про ціну монет із браком
  2. Каталог брака монет
  3. Дефекти заготовки
  4. Розрив прокату
  5. Розшарування (шарування)
  6. Монети з нестандартною товщиною і вагою
  7. Викус (місяць)
  8. Край листа
  9. Подвійна вирубка (сочевиця)
  10. Дефекти плакування і гальванічного покриття
  11. Брак прокату листа (дощик)
  12. Браки, пов'язані зі зносом і пошкодженням штемпеля
  13. Розкол штемпеля
  14. Скол
  15. Викрошка
  16. Забруднення штемпеля
  17. Холосте зіткнення
  18. Інші пошкодження штемпеля
  19. Порушення технології карбування
  20. Непрочекан
  21. Одностороннє карбування
  22. Подвійний, множинний удар
  23. Інкузний брак (залипуха)
  24. Зміщення, зсув заготовки
  25. Помилки при складанні штемпельної пари
  26. Поворот
  27. Аверс-аверс і реверс-реверс
  28. Гібридна монета (мул, гібрид)
  29. Інші перепутки
  30. Браки на біметалевих монетах
  31. Зміщення вставки
  32. Перекіс вставки
  33. Викус внутрішньої вставки
  34. Брак гурта
  35. Псевдобраки. Витрати виробництва

Невелика кількість монет, що вийшли з монетних дворів, можуть мати дефекти і не відповідати встановленим вимогам. Поява цих вад може бути пов'язана як з підготовкою монетної заготовки, так і безпосередньо з процесом карбування. Такі порушення називаються браком.
У колекціонуванні є напрямок, присвячений бракованим монетам. Нумізмати збирають і класифікують знайдені дефекти. Деякі види зустрічаються досить часто і не мають значної цінності. До інших же різновидів інтерес дуже високий. За найрідкісніші браки на аукціонах відбуваються запеклі бої і тоді вартість пошкодженої монети зросте до кількох десятків тисяч а то й сотень гривень.
Далі буде розглянуто основні види браку.

 

 

Про ціну монет із браком

Чому монети з браком коштують дорого? Все просто. Нумізмати платять за право володіти унікальним грошовим знаком. Адже різні виробничі дефекти роблять гроші неповторними.
Але коштують високо не всі дефекти. Браковані монети цінуватимуться в тому разі, якщо є хоча б одна з перерахованих умов:
дефект яскравий і добре виражений
є поєднання пошкоджень
дуже рідкісний вид браку
випуск є нечастим або рідкісним (наприклад, ювілейний випуск)
дрібний номінал (на монетах України номіналом 1, 2 і 5 копійок описані вади зустрічаються рідше)
В інших випадках заводське пошкодження буде тільки знижувати вартість.
Варто сказати, що в останні роки спостерігається явна тенденція до зниження вартості таких незвичайних монет. Це пов'язано з великою кількістю пропозицій на ринку. Найчастіше охочих продати більше, ніж купити.
Також існує проблема "заказух". Вважається, що монетні двори цілеспрямовано випускають деякі рублі та копійки з цікавими дефектами з метою їх продажу. Тому вартість цих "заказух" нижча, якщо порівнювати з екземплярами, знайденими в обороті. Але часом довести, що пошкоджений екземпляр з обороту, а не створений на замовлення, не представляється можливим.

Каталог брака монет

Для нумізматів-початківців дуже важливо навчитися розуміти, які виробничі браки бувають, і навчитися їх відрізняти від дефектів, отриманих в обігу. Для цього уважно вивчіть запропонований на сторінці каталог. Порівняйте виробничі дефекти і вади, які металеві гроші можуть отримати в обігу.

Дефекти заготовки


Розрив прокату

Під час прокату металевих листів може статися їхній розрив. Якщо вироблені з такого листа монетні заготовки дійдуть до карбування, то монети матимуть рвані отвори або краї. Розрив прокату - відносно рідкісний брак, затребуваний у колекціонерів, але на відкритих торгах дефект зустрічається нечасто, тому про фактичну вартість судити складно.
Також до вад заготовки можуть призвести шлакові включення в металевому аркуші, які під час вирубки кружка руйнуються. Свідченням появи дефекту до карбування є антивикус (сліди нестачі металу на протилежному дефекту боці). На фото 5 рублів 1991 року, викарбувані на кухлі з руйнуванням:

Розшарування (шарування)

Металеві листи низької якості мають неоднорідний склад, що може призвести до їхнього розшарування. Попит на такого виду брак низький.

Монети з нестандартною товщиною і вагою

Поява грошей з відхиленнями за масою і товщиною може статися з кількох причин.
По-перше, лист, з якого відбувається вирубка монетних заготовок, по своїй довжині не завжди однакової товщини. Один його край може бути товщим, інший - тоншим.
По-друге, кружки для одного номіналу можуть бути вирубані з листа, що призначався для іншого.
Монети з незначними відхиленнями за вагою і товщиною не мають нумізматичної цінності, а ось до браку, пов'язаного з використанням аркуша від іншого номіналу, є високий інтерес.

Викус (місяць)

Брак "викус" утворюється на етапі вирубки заготовки при порушеннях у подачі металевої стрічки. Якщо стрічка після вирубки заготовки змістилася не повністю, то на знову вирубаному кружку залишається напівкруглий викус від попередньої вирубки. Інша назва цієї вади - луна.
Зазвичай викуси цінуються низько.
Але викуси величезних розмірів або поєднання декількох викусів можуть мати більшу цінність. Ще вище коштуватимуть викуси на ювілейних випусках, а також на монетах номіналом 1, 2, 5 копійок.

Край листа

Дефект "край листа" з'являється, коли вирубка заготовки відбувається із захопленням краю листа. У цьому випадку вона має форму усіченого кола. Ціна залежить від розмірів пошкодження.

Подвійна вирубка (сочевиця)

При порушеннях руху металевої стрічки ніж преса може повторно вдарити по раніше вирубаній заготовці. Двічі вирубана заготовка вже не є круглою, а нагадує формою зерно сочевиці.
Чим сильніше форма відрізняється від стандарту, тим дорожче коштуватиме пошкоджений грошовий знак.

Дефекти плакування і гальванічного покриття

Плакування - це нанесення на лист металу тонкого шару іншого металу термомеханічним способом. Приклад монети з плакуванням - являють собою мідний кружок червоного кольору з найтоншим мідно-нікелевим покриттям.
В обороті можна зустріти гроші з плакуванням, що відшаровується, а також з частково або повністю відсутнім плакуванням. Інтересу до них з боку колекціонерів немає. Та й істотною проблемою є довести факт самого виробничого браку, оскільки зняти плакування можна самостійно за допомогою інструменту.
При гальванічному способі покриття одного металу іншим відбувається за допомогою електролізу. Наприклад, монети які мають сталеву основу з латунним гальванічним покриттям. Варіантом дефекту гальванопокриття може бути часткова його відсутність.
Бувають приклади коли у частини монети відсутнє латунне покриття, тому видно сталеве ядро.

Брак прокату листа (дощик)

Сліди прокату - дуже частий дефект заготовки, який проявляється у вигляді дрібних паралельних ліній (смуг), що йдуть від краю до краю монети. Інша назва - дощик. Можливо, це сліди від валика, що прокочує лист металу. Попит на таку ваду відсутній.

Браки, пов'язані зі зносом і пошкодженням штемпеля


Розкол штемпеля

Через механічні навантаження робочий штемпель може розколотися. Брак "розкол штемпеля" проявляється у вигляді опуклої лінії, що йде від краю монети. Цінуються повні (що йдуть від краю до краю) і добре помітні (жирні) розколи.

Скол

У разі тривалого використання штемпеля може статися скол його частини. Зазвичай скол відбувається по краю. При карбуванні таким штемпелем на монетах з'являються характерні напливи з чіткими межами. Часто скол штемпеля поєднується зі слідами розколу штемпеля. Цінується невисоко.

 

Викрошка

У разі, якщо частина робочого штемпеля зруйнувалася і викришилася, то на монеті з'являється опуклість. Ціна залежатиме від розмірів викришки. Для випусків останніх років характерні численні сліди викришування штемпеля, які йдуть по краю зображення, літер або цифр, змінюючи їхню форму і роблячи товщими. Такі екземпляри нічого не варті.

 

Забруднення штемпеля

Забруднення штемпеля проявляється заглибленням на викарбуваній монеті. Цінуються тільки дуже великі забруднення. П


Холосте зіткнення

Один із найчастіших видів браку. Якщо під час удару між робочими штемпелями аверсу і реверсу не виявиться заготовки, то один або обидва штемпелі пошкоджуються, отримуючи заглиблення у вигляді зображення протилежного. Далі, коли зіпсовані штемпелі карбують заготовку - на монеті залишається негативний слід від протилежного штемпеля.

Зазвичай колекційного інтересу такий дефект не становить. Але у виняткових випадках, коли зіткнення дуже виражене, вдається продати за високою ціною. 


Інші пошкодження штемпеля

Також можливі різноманітні подряпини на штемпелі, щербини тощо, які проявляються виступаючими лініями на монеті.

 

Порушення технології карбування


Непрочекан

Непрочекан частини зображення монети є дуже частим браком і зазвичай не має суттєвої вартості. Причин появи цього дефекту кілька. Це може бути зношення штемпеля, його забруднення або недостатньої сили удар під час карбування.

Цінуватися будуть дуже сильні непрочекани, коли зображення на одній або двох сторонах практично не читаються. Самостійної цінності у такої вади немає, але монета може бути запропонована як бонус до іншого лота.

 

Одностороннє карбування

Зображення на одній зі сторін монети може бути повністю відсутнім. Таке виникає, коли до карбувального верстата потрапляє одразу дві заготовки. У цьому разі той бік, який притиснутий до іншої заготовки, залишається непрочеканеним.

Це рідкісний і дорогий дефект.

Подвійний, множинний удар

Якщо після карбування монета не забирається з-під карбування, а лише зміщується, то вона потрапляє під карбування вдруге. Так з'являється брак "подвійний удар". Кількість таких ударів може бути більше двох, тоді говорять про множинний удар. Бракована монета втрачає форму кола і на ній з'являється кілька зображень, кожне з яких зміщене.
"Подвійний (множинний) удар" має високу цінність.


Інкузний брак (залипуха)

Вкрай цікаво виглядають монети з дефектом "Інкузний брак". Інша його назва - залипуха. Як зрозуміло з назви, він з'являється, якщо вже викарбувана монета залипає в карбованому пресі. І наступна за нею заготовка карбується не штемпелем, а залиплим грошовим знаком. Тому замість стандартного зображення на бракованій монеті ми побачимо негативне зображення.


Зміщення, зсув заготовки

Зміщення зображення виникає, якщо в область карбування потрапила тільки частина заготовки, тобто стався зсув заготовки. При цьому не тільки відбувається зміщення зображення, а й виникає характерна деформація кружка з утворенням сходинки, що розділяє прокарбовану і порожню частини.

Брак частий, але сильні зміщення зустрічаються рідко, вони дорого коштують.


Помилки при складанні штемпельної пари


Поворот

Один зі штемпелів може бути повернутий щодо свого стандартного положення. Такий дефект називається "поворот". Після карбування такими штемпеля у монети порушується співвісність одного боку щодо іншого. Брак частий. До поворотів до 45 градусів немає ніякого інтересу. Інші цінуються не сильно. Винятком є повороти строго 90 або 180 градусів, вони коштують до в десяток разів більше .

 

Аверс-аверс і реверс-реверс

Один із варіантів неправильного складання штемпельної пари - це карбування обох сторін однаковим штемпелем. У такому разі грошовий знак, що вийшов з монетного двору, може мати два аверси або два реверси. Брак позначають "аверс-аверс" або "реверс-реверс". Такі екземпляри дуже цінні, в обороті виявляються вкрай рідко.


Гібридна монета (мул, гібрид)

Під мулом або гібридом у нумізматиці мають на увазі грошовий знак, викарбуваний штемпелями від різних монет. Цей брак дуже затребуваний і коштує дуже дорого. Зазвичай ціна починається від 4-6 тисяч гривень, деякі екземпляри оцінюються в десятки тисяч грн.

Інші перепутки

Вищеописані гібридні монети, браки "аверс-аверс" і деякі інші належать до категорії перепуток. Також до цієї категорії слід віднести екземпляри, викарбувані на нестандартних (чужих заготовках).

Помилково грошовий знак може бути викарбуваний:
  на заготовках минулих років. В обігу періодично виявляють монети, які не реагують на магніт. Їх було викарбувано на мідно-нікелевих кружках.
  на кружках від інших номіналів. У цьому випадку може бути помітна різниця в розмірах, кольорі тощо.
  відомі випадки карбування сучасних монет на кружках від іноземних грошей, жетонах тощо.
Вартість таких перепуток дуже висока: від 1-2 тисяч до кількох десятків тисяч грн.

Браки на біметалевих монетах

 

Біметалеві монети - це грошові знаки, виготовлені з двох металів. Зазвичай під цим терміном розуміють монети, що складаються з двох частин, у яких вставка виготовляється з металу одного кольору, а кільце, що її оточує, - з іншого. Серед сучасних грошей Національного Банку України такими є ювілейні (пам'ятні) 5 гривневі монети із серії Області України.

Оскільки технологія виробництва біметалевих грошей відрізняється, то, крім перерахованих вище, у них можливі також свої дефекти. Такі дефекти на регулярних рублях і копійках не зустріти.
Ці браки в рази підвищать вартість памʼятних монет. Зазвичай ціна продажу екземплярів з перерахованими дефектами становить кілька тисяч грн.


Зміщення вставки

Брак трапляється, коли відбувається розсинхронізація вирубного механізму і транспортера. З цієї причини отвір під внутрішню вставку зміщується від центру до краю монети.
Подвійна вирубка отвору під вставку
Якщо під час вирубки в заготівлі отвору під центральну вставку було зроблено більше одного удару, то йдеться про брак "подвійна вирубка". Перший удар пробиває кільце, а другий його розширює. Тому між внутрішньою вставкою і краєм кільця існує з'являється зазор.


Перекіс вставки

Поява дефекту пов'язана з неправильним складанням біметалічної заготовки, коли внутрішня вставка нерівно лягла в кільце. На виході виходить, що з одного боку діаметр вставки стає помітно більшим, ніж з іншого. У разі сильного перекосу, між внутрішньою вставкою і кільцем може з'явитися помітна щілина.


Викус внутрішньої вставки

Викус на вставці з'являється за тим самим принцом, як це відбувається при утворенні викусу на цільних монетах. Якщо металевий лист, з якого вирубують мельхіорові вставки, не зсувається на належну відстань, то вирубний механізм б'є вже висічену заготовку. За підсумком на ній утворюється серпоподібний викус.


Брак гурта


При оцінці монети слід звертати увагу також на гурт, який у певних випадках може відрізнятися від стандартного. Наприклад, на гурті можуть бути відсутніми рифлення або помилково рифлення будуть нанесені частіше/рідше, ніж зазвичай.
У разі браку "Грибок" на гурті можна виявити сходинку, позбавлену рифлень. Вона з'являється, коли одна частина монети перебуває в карбувальному кільці, а інша розташовується за його межами. Відповідно в момент удару, частина, що виступає за межі кільця, розплющуючись, збільшується в діаметрі, надаючи грошовому знаку форму, що віддалено нагадує гриб.
Монети зі сходинкою на гурті зустрічаються відносно часто, тому добре будуть оцінені екземпляри тільки з добре вираженим дефектом.

 

Псевдобраки. Витрати виробництва


Багато змін монети, що відбуваються з нею в обігу, колекціонери-початківці приймають за виробничий брак. Необхідно навчитися відрізняти такі отримані вже після карбування пошкодження від цінних дефектів.
У побуті монети можуть побувати під колесами авто, в лещатах, під ніжками столу або стільця, пролежати довгий час на землі, асфальті або навіть у духовці. Через це вони стираються, покриваються подряпинами і вм'ятинами, змінюють колір.
Дал будуть представлені ті вадибраку. що не становлять цінності. Сміливо повертайте такі гривні та копійки в обіг.

Здуття і корозія
Примірники, що мають сталеву серцевину, захищену поверх латунним або нікелевим гальванопокриттям, за кілька років перебування у вологому середовищі починають руйнуватися. Процес іде зсередини і проявляється здуттями гальванічного покриття. Таку ваду помилково можуть сприймати за викрошку штемпеля.

Сліди від інших монет і вендингових апаратів
Сліди від лічильних і вендингових апаратів проявляються у вигляді потертості по колу.
Незвично виглядає, але не є браком, монета, по якій вдарили іншою монетою.

Залишки клею, асфальтна хвороба

Клей або лак, що потрапили на монету, можуть залишити вкрай цікаві сліди. Особливо, якщо клей потрапив між двох грошових знаків.
Під "асфальтною хворобою" нумізмати мають на увазі особливо сильні механічні пошкодження. І це не завжди означає, що монета побувала під ногами на дорожньому покритті.

Інші дефекти, які не є браком
Невеликі вдавлення у формі кола можуть з'явитися на монеті, якщо її підкладали для захисту столу при кріпленні до нього радянської м'ясорубки. В обороті зустрічаються заточені по монети, з безліччю насічок, розплющені тощо. Наприклад, діти як розвагу підкладають монети на рейки, після проїзду по них залізничного транспорту, вони набувають вкрай незвичайної форми.

Інші ж екземпляри мають численні ямки і вибоїни. Це можуть бути сліди від впливу зовнішнього середовища. І не завжди це концентрована кислота. Навіть побутова хімія може залишити ці сліди, питання тільки в часі впливу.
Від агресивного середовища змінюється не тільки рельєф, а й колір грошового знака. Вони можуть стати червоними, почорніти і так далі.

Коментарі
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*